اخبار کوتاه

کاهش هدفمند جمعیت کیفری قزوین، اولویت دستگاه قضا است.

قزوین – ایرنا – رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: در عرصه تحول آفرینی نظام قضایی کشور که از رویکردهای دستگاه قضایی است بحث زندان و کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری در اولویت قرار دارد.

حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی روز پنجشنبه در نشست شورای مدیران قضایی استان قزوین، افزود: یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر، لزوم کاهش جمعیت کیفری است و بخشنامه رییس دستگاه قضا برای ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری، باعث شد تا این موضوع به یک نهضت عمومی در دستگاه قضا تبدیل شود و دادگاه‌ها ، دادسراها و حتی زندان‌ها، تمام تلاش خود را برای کاهش تعداد زندانیان آغاز کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی خاطر نشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های دینی نگاه بر حکم زندان یک امر تربیتی است تا فردی که در جامعه مرتکب جرم شده و از مبانی و کرامت انسانی فاصله گرفته به فطرت خویش باز گردد.

وی گفت: رسالت اصلی در زندان بازپروراندن شخصیت مجرم است اما باید در نظر داشته باشیم که کاهش جمعیت کیفری به عنوان یک شعار نباشد بلکه قضات در احکام به آن عمل کنند.

حجت الاسلام والمسلمین قدرتی گفت: از جمله اهداف این قانون، فرهنگ‌سازی استفاده حداقلی از مجازات زندان و استفاده از مجازات‌ جایگزین حبس است زیرا هرچه زندان از جمعیت زندانی غیرضروری خالی شود فضا و فرصت برای اصلاح تربیت مجرمان حرفه‌ای بیشتر فراهم می‌آید.

مقام ارشد قضایی استان گفت: هدف از کاهش و کنترل جمعیت کیفری، نگهداری افرادی مانند جنایتکاران،اراذل و اوباش، زورگیران، قاچاقچیان مواد مخدر و سارقان مسلح و اشرار در زندان‌ها بوده که وجودشان در جامعه مخل امنیت مردم است و به طور قطع این قشر از جمعیت کیفری ، مجازاتی جز زندان برایشان متصور نیست.

وی در رابطه با عملکرد دادگستری استان در کاهش جمعیت کیفری گفت: دستگاه قضایی استان با استفاده از نهادهای ارفاقی، آزادی زندانیان جرائم غیر عمد با همراهی ستاد مردمی دیه، جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه، اعطای مرخصی و همچنین عفو بی سابقه مقام معظم رهبری در اواخر سال گذشته، در بحث کاهش جمعیت کیفری زندان توفیقات قابل توجهی حاصل شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*