اخبار کوتاه

چهارمین جلسه کمیته کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان قزوین تشکیل شد

چهارمین جلسه کمیته کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان قزوین تشکیل شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین: حمیدرضافراست طلب در جلسه کمیته قضایی زندانهای استان اظهارداشت:ازدحام و تراکم جمعیت کیفری زندانها به انحاء مختلف برنامه های  اصلاحی و تربیتی را مختل نموده و زمینه ساز تنش ها و اختلال در نظم عمومی و بروز سایر آسیبهای احتمالی در زندان خواهدبود .

وی اظهارداشت:علی رغم مهار وکنترل جمعیت کیفری زندانها همچنان تراکم جمعیت،  اصلی ترین مشکل زندان می باشد.

مدیرکل زندانهای استان قزوین  به آثار وتبعات ناشی از تحمل حبس اشاره داشت وگفت: بررسی ها نشان می دهد تحمل حبس پیامدهای زیانبار بسیاری بر روی زندانیان ، خانواده آنها ، دولت وجامعه بهراه دارد.از اینرو باید توجه داشت کاهش جمعیت کیفری زندانها از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و باید نیروهای متخصص در این موضوع مهم ورود جدی تری مبذول دارند.

فراست طلب تأکید داشت: می باید با بهره گیری از همه توان و تجارب زندانبانی ، از ورود بی رویه و گسترده مجرمین وبزهکاران جرایم خفیف و کم اهمیت و خصوصا  جرایم غیر عمد همچون بدهکاران مالی ، اشخاص ناتوان ازتودیع وثیقه یا معرفی کفیل به زندان ها جلوگیری بعمل آورده تا زمینه های درست اصلاح وباز پروری سایر مجرمینی که می بایست در زندان تحمل کیفر نمایند فراهم تر گردد.

وی با اشاره به آثار اصلاحی وتربیتی زندان خاطر نشان کرد:امروز بیش از هر زمان دیگری آثار اصلاحی و تربیتی زندانها در رفتار وکردار زندانیان مشهود بوده و کلیه برنامه ها و اقدامات بر پایه اصول علمی ومنطقی نظام زندانبانی از جمله اتخاذ راهکارها و بکارگیری ابزارها و روشهای آموزشی نوین ، استفاده مستمر از نیروهای متخصص  ، استفاده از تخصص ، دانش و نیروی کار مجرمین در مراکز و مکانهای تعیین شده و همچنین استفاده از روشهای استاد شاگردی جهت آموزش به سایر زندانیان و جلوگیری از آزاد گذاردن زندانیان و بطالت عمر آنها ،ایجاد و توسعه کارگاههای حرفه آموزی و اشتغال و تولید به گونه ای که زندانیان امکان اشتغال در کارگاههای درون زندان را داشته باشند ، استوار است.

این مقام مسؤل خطاب به مدیران زندانهای استان تصریح کرد: رسیدگی به امور  قضایی زندانیان بمنظور کاهش جمعیت کیفری یکی از اولویت‌های برنامه اجرای احکام و مددکاری اجتماعی زندانهاست و تلاش ما این است که اهداف  ترسیمی سازمان زندان‌ها در این حوزه بطور کامل محقق شود.

مدیرکل زندانهای استان قزوین متذکر شد: تحقق این امر بسیارمهم ، نیازمند هم‌افزایی وتعامل بیشتر دستگاه قضایی است و امیدوارم مسؤلین قضایی استان نیز بحث کاهش جمعیت کیفری زندان را در اولویت  قرار داده و بیش از پیش به مسائل و مشکلات  قضائی مرتبط با زندانیان رسیدگی بیشتری داشته باشند.

فراست طلب همچنین افزود:همراهی رؤسا و مسؤلین قضایی واجرای احکام زندانها با قضات برای استفاده از ظرفیت‌های قانونی مهمترین موضوع حال حاضر در تحقق کاهش جمعیت کیفری است و دادستان محترم قزوین نیز در این خصوص به قضات تاکید نموده تا برای‌ کاهش جمعیت کیفری دستورالعمل تأسیسات قضایی را در دستور کار خود قرار دهند.

وی در پایان سخنان خود از برنامه های پیشگیرانه کاهش جمعیت زندانیان گفت و اذعان داشت:اقدامات تأثیرگذاری درحوزه های فرهنگی وتربیتی ومرکز خدمات اجتماعی بمنظور پیشگیری از بازگشت مجدد زندانیان انجام گرفته و روند این فعالیتها بایستی با جدیت ادامه یابد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*