اخبار کوتاه

مدیرکل زندانهای استان قزوین: نوجوانان بزهکار نیازمند خدمات ویژه تربیتی در کانون اصلاح وتربیت هستند.

مدیرکل زندانهای استان قزوین اظهار داشت: نوجوانان بزهکار نیازمند خدمات ویژه تربیتی در کانون اصلاح وتربیت هستند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛ محمدعلی محمدی در سومین جلسه شورای اداری زندانهای استان گفت: خدمت در کانون اصلاح وتربیت به لحاظ شرایط سنی و روحی مددجویان، حساسیت فوق العاده ای دارد. نوجوانان بزهکار درشرایط نامناسبی زندگی کرده و عقب افتادگی ها و فشارها درابعاد مختلف متوجه ضعفهای تربیتی در آنها بوده و نیازمند ارائه خدمات بازپرورانه خاص هستند. لیکن با بی توجهی به آنها ضایعه بزرگی در حوزه تربیتی متحمل خواهیم شد.

مدیرکل زندانهای استان در ادامه سخنان خود نظارت وبازدیدهای مستمر از زندانها را  امری ضروری برشمرد و بیان کرد: سرکشی رؤسای زندان ها ومسؤلین ستادی در همه ساعات غیر اداری بویژه شب ها بازتاب وآثار خوبی داشته و از بروز آسیب ها وحوادث احتمالی در زندان پیشگیری خواهد کرد.

وی به نقش وجایگاه نظم وانضباط در زندان پرداخت و افزود: یکی از متغیرهای  مهم در اجرای برنامه های ابلاغی سازمان نظم و ترتیب در امور و داشتن کارکنانی منضبط است. در سایه نظم و انضباط است که بسیاری از دغدغه ها مرتفع شده و بستر امنیت پایدار در زندانها حکمفرما خواهد شد .از اینرو برنامه ریزی، تدبیر و ابتکار یکی از مهمترین وظایف مدیریتی است و رؤسای زندانهامی توانند با استفاده از این ابزار  فضای مناسبی را به وجود آورند و موجب  افزایش بهره وری و کارایی در همه امور شوند.

وی بر حفظ و رعایت اصول امنیتی و حفاظتی زندانها تاکید کرد  واذعان داشت: ارتقاء امنیت در زندانها وظیفه مهم همه کارکنان بویژه رؤسای زندانهاست و ضروری است با کنترل، مدیریت و اجرایی نمودن برنامه های ابلاغی سازمان در این حوزه، هوشیارانه اقدام  نمایند.

مدیرکل زندانهای استان مسؤلیت پذیری را از اساسی ترین و حساس ترین مؤلفه ها در زندانها برشمرد و بيان داشت: مدیریت در زندان مستلزم داشتن مسؤلیت پذیری در بخش های مختلف است و نبايد اجازه داد با رسوخ بي نظمي و انکار مسؤلیت در برخی از کارکنان،  انضباط عمومي سلب و زندان دچار نابسامانی وآشفتگیهاي احتمالي شود.

محمدی ضمن تشریح تشکیلات و نحوه رسیدگی های قضایی در کمیسیون عفو، بر استفاده از ظرفیت کمیسیون برای کاهش جمعیت کیفری زندانها تأکید نمود و خاطر نشان کرد: رؤسای زندانها با شناسایی و معرفی زندانیان واجد شرایط، از ظرفیتهای قانونی کمیسیون عفو برای کاهش جمعیت کیفری زندان خود حداکثر بهره برداری را بعمل آورند.

این مقام مسؤل بر نکات ریاست محترم سازمان زندانهای کشور در ویدئو کنفرانس اخیر اشاره نمود و گفت: کلیه امور مربوط به نگهداری زندانیان می بایست بر اساس قوانین ومقررات سازمانی و بدون کوچکترین اهمالی صورت پذیرفته و حقوق آنها رعایت گردد. توجه به حقوق قانونی زندانیان موجب افزایش اعتماد آنها از عملکرد زندان خواهد شد و دراین صورت بسیاری از تخلفات درون بندها نیز کاهش می یابد.

وی در ادامه بر رعایت واجرای دقیق دستورالعمل‎ها وآیین نامه سازمانی تأکید نمود و ابراز داشت: رعایت دستورات سازمانی، ضامن ارتقاء خدمات زندانبانی گردیده و مدیران زندانها باید این مسؤلیت را با نظارت دقیق ایفا کنند .

مدیرکل زندانهای استان با اشاره به اینکه دستورالعمل‎های ابلاغی سازمان به صورتی تخصصی تدوین می‎شوند گفت: رعایت این دستورالعمل‎ها مطمئنا امنیت زندانها را بهمراه داشته وتوصیه می‎کنم مدیران ومسؤلین زندانها دقت زیادی در این زمینه به کار گیرند .

مدیرکل زندانهای استان در پایان سخنان خود ضمن تشریح نرخ بازگشت مجدد زندانیان به زندان، به سیاست کاهش جمعیت کیفری اشاره کرد و تصریح نمود: براساس دستورالعمل جدید، راهكارهاي قانوني براي كاهش جمعیت کیفری زندانها وجود داشته و این تکلیف ماست از این ظرفیت بویژه تسهیلات قضائی به درستی استفاده کنیم.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*