اخبار کوتاه

مدیرکل زندانهای استان قزوین: رویکرد دستگاه قضایی و سازمان زندانهای کشور، کاهش جمعیت کیفری در زندانهاست.

مدیرکل زندانهای استان قزوین اظهار داشت: رویکرد دستگاه قضایی وسازمان زندانهای کشور، کاهش جمعیت کیفری در زندانهاست.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛ محمدعلی محمدی در دومین جلسه شورای اداری زندانهای استان اظهار داشت: نگاه آیت الله رئیسی ریاست محترم قوه قضائیه و دغدغه  ریاست محترم سازمان زندانهای کشور، کاهش جمعیت کیفری زندانهاست و  مسؤلین زندانهای استان می بایست حداکثر تلاش خود را برای استفاده از ظرفیت دستورالعملهای ساماندهی زندانیان بکار گیرند.

محمدی بابیان اینکه مبنای تمامی اقدامات در زندانهای استان، تأکیدات ریاست محترم سازمان و دستورالعمل‌های ابلاغی سازمانی است، گفت: ریاست محترم سازمان همواره بر دو اصل در کاهش جمعیت کیفری زندانها تأکید دارند. اول اینکه تلاش شود جمعیتی که از زندان آزاد شده اند مجددا به زندان بازنگردند و دوم اینکه بامدیریت و برنامه ریزی لازم در ورودی زندان،جمعیت موجود نیز کاهش یابد.

مدیرکل زندانهای استان در ادامه  به مفاد برنامه ششم توسعه قضایی اشاره داشت و بیان کرد: کاهش آسیب های اجتماعی به میزان ۲۵درصد یکی از برنامه های اصلی  برنامه ششم توسعه قضایی کشور بوده و نظر ریاست محترم قوه قضائیه هم برکاهش ۲۵ درصدی ورودی به زندانهاست. باید بابکارگیری همه امکانات وپتانسیل موجود تلاش شود تا کسانی که نباید وارد زندان شوند، در بدو ورود به مرجع قضایی معرفی گردند.

مدیرکل زندانهای استان  طولانی شدن فرایند اعسار زندانیان بویژه زندانیان جرائم غیر عمد ومهریه را یکی از عوامل مهم درکاهش ورودی زندانیان مطرح کرد وگفت: طولانی شدن روند اعسار نباید موجب ماندن زندانی در زندان بشود.

مدیرکل زندانهای استان در خصوص متهمین و محکومین واجد شرایط بهره مندی از تخفیفات وتسهیلات کمیسیون عفو استان سخن گفت و بیان داشت: باید از تمامی ظرفیتهای ممکن برای کاهش جمعیت کیفری زندانها در کمیسیون عفو استان بهره مند شد.لیکن زندانها شرایط احراز تسهیلات کمیسیون عفو را به نحو مطلوب به همه زندانیان اطلاع رسانی و نسبت به آماده سازی پرونده آنها برای طرح در کمیسیون اقدام نمایند. 

مدیرکل زندانهای استان با اشاره به سخنان ریاست سازمان زندانهای کشور، کار زندانبانی را  یک کار اصلاحی و تربیتی برشمرد و اظهار داشت: هرگز نباید در امور زندانبانی برای رفع تکلیف کار کرد. مهمترین عامل در این کار، اعتقاد به اصلاح و تربیت زندانی و تلاشی است که برای نجات انسان های آسیب دیده انجام می شود.

 این مقام مسؤل افزود: قطعاٌ حاصل اقدامات تربیتی در زندان ها به ارتقاء سطح کمی وکیفی سایر برنامه ها،کاهش ورودی به زندان ها، کاهش جمعیت کیفری ودر نهایت اصلاح و بازپروری زندانیان منجر خواهد شد.

 وی در پایان سخنان خود ضمن تأکید بر عملیاتی نمودن برنامه ها و دستورالعملهای ابلاغی سازمان در سال ۹۸ اذعان داشت: واحدهای نظارتی با نظارت و بررسی های دقیق و مستمر و بازخوردگیری بموقع از عملکرد واحدها، نسبت به رفع مشکلات و موانع اقدام نمایند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*