اخبار کوتاه

سرمایه انسانی کمیاب ترین منابع دانش محور است

مدیرکل زندانهای استان قزوین اظهار داشت: سرمایه انسانی کمیاب ترین و درعین حال پیچیده ترین منابع دانش محور می باشند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین:حمیدرضافراست طلب درجلسه شورای معاونین زندانهای استان گفت:سرمایه انسانی عامل رشدو بقای سازمانی بوده و در تمامی حوزه ها بعنوان یک ظرفیت تأثیرگذار گسترش یافته است . وی با تأکیدبر بهره‌گیری و استفاده از سرمایه‌های انسانی افزود:به دست آوردن توانایی‌های مفید مهارت،دانش وخلاقیت از تمامی کارکنان ، موجب رشد وتوسعه رسالتهای سازمانی می گردد.

فراست طلب اذعان داشت:از آنجا که توانایی و مهارت افراد به عملکرد بهتر و بهره‌وری سازمان کمک می‌کند ،آموزش و توسعه آن نوعی سرمایه‌گذاری بلند مدت محسوب می‌شود که سازمان تا مدتها می‌تواند از نتایج آن بهره مند گردیده و به مجموعه ای پویا و یادگیرنده تبدیل گردد.

مدیرکل زندانهای استان قزوین بااشاره به اینکه توجه به اهمیت وجایگاه  سرمایه انسانی نتایج اثرگذاری  را به همراه خواهد داشت متذکر شد:با سرمایه گذاری بر روی منابع انسانی ، کارکنان دانش و مهارتهای لازم را برای خلق خدمات جدید بدست می‌آورند.چراکه مجموعه توانایی وظرفیت های بروز شده کارکنان ، سازمان را بهره ور می سازد.

وی پرورش و توسعه استعدادها و مهارت‌های افراد،حفظ و نگهداری نیروهای لایق و ایجاد روابط مطلوب بین آنان،تأمین احتیاجات مادی و معنوی و جلب رضایت پرسنل بطوری که همسویی لازم بین اهداف شخصی آنها، و هدف‌های سازمان ایجاد گردد را از برنامه های مهم مدیریت منابع انسانی برشمرد و خاطرنشان کرد: نمی‌توان با کارکنان مانند دیگر منابع رفتار کرد زیرا منابع انسانی دارای قدرت تفکر وتحلیل بوده و حیات و پایداری سازمان به وجود پیوندی قوی با کارکنان بستگی دارد.

فراست طلب در بخش دیگری از سخنان خود تصریح داشت: بی توجهی و بی عدالتی و توزیع ناعادلانه دستاوردها ،روحیه کارمند را تضعیف کرده و انگیزه تلاش , فعالیت و همکاری آنها را تنزل می دهد .

وی به رضایت شغلی منابع انسانی اشاره داشت وخاطرنشان کرد: وقتی شخصی می گوید دارای رضایت شغلی بالایی است. این بدان مفهوم است که او واقعا شغلش را دوست داشته، احساس خوبی درباره کارش دارد و برای شغلش ارزش زیادی قائل است.

مدیرکل زندانهای استان قزوین افزود:رضایت شغلی یکی از عوامل مهم در موفقیت سازمانی است. عاملی که موجب افزایش کارایی و نیز احساس رضایت فردی گردیده و احساس خرسندی و خشنودی ،دل گرمی و وابستگی به شغل خود پیدامی کند.

وی سطح بالای رضایت شغلی را منعکس کننده جو سازمانی بسیار مطلوب ارزیابی کرد و تأکیدداشت:باید در نیروی انسانی انگیزه لازم برای خدمت مطلوب ایجاد شود.برای اینکار ایجاد بستر مناسب برای خلاقیت ،سطح مسئولیت ، آزادی عمل ، استقلال کاری ودر رأس همه آنها حمایت مدیریت ضرورت دارد.

این مقام مسؤل متذکر شد:توجه به روشهای انگیزشی می تواند تاثیر خوب و مثبتی در رضایت از شغل به سازمان و ایجاد تنوع در کار کارکنان داشته باشد.مشروط براینکه  کارکنان دارای دانش کافی برای درک درست مفاهیم مدیریت و مهارت کافی برای انجام صحیح کار خود داشته و از هر فرصتی برای آموختن استفاده کنند.

فراست طلب توجه دادن به یک اندازه و هویت بخشیدن به افراد، اهمیت دادن به کارکنان  و ایجاد یکپارچگی در بین آنها را در ایجاد روحیه وفاداری و تعهد سازمانی  مؤثر دانست و بیان داشت: توجه به همه کارکنان به یک اندازه، به این معنا نیست که تسهیلات نیز به یک میزان داده شود.باید با توجه به کار، شایستگی های فردی و دیگرشاخص های مدیریتی ، موارد انجام شود.

مدیرکل زندانهای استان قزوین در پایان خاطرنشان کرد: مدیران زندانها در روشهای مدیریتی خود باید تغییرات عمیق و اساسی ایجاد نمایند. تغییر در نگرش به نیروی انسانی می تواند نتیجه خوبی برای سیستم حاصل نماید.نگاه به نیروی انسانی بعنوان سرمایه انسانی از موفقیت های سازمان زندانها در سالهای اخیر است.از اینرو با برقراری روابط اجتماعی مناسب بین کارکنان و توسعه فرهنگ اعتماد و اطمینان می توانیم شاهد جذب  واقع بینانه و درست کارکنان در محیط شغلی خود باشیم.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*