اخبار کوتاه

رییس کل دادگستری استان قزوین: کاهش جمعیت کیفری تحولی در نظام قضایی است.

نشست شورای مدیران قضایی استان قزوین به مناسبت هفته قوه قضاییه با حضور رییس کل دادگستری و مسئولان قضایی استان در زندان مرکزی قزوین برگزار گردید.


به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛ حجت الاسلام والمسلمین قدرتی با اشاره به سیاست‌های کلان قضایی کشور در حوزه اجرای احکام کیفری حبس، زندان و زندان‌زدایی و کاهش هدفمند جمعیت کیفری بیان کرد: درعرصه تحول آفرینی نظام قضایی کشور که از رویکردهای دستگاه قضایی است بحث زندان و کنترل و کاهش هدفمند جمعیت کیفری در اولویت است.
رییس کل دادگستری استان قزوین افزود: یکی از مطالبات جدی رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر، لزوم کاهش جمعیت کیفری است؛ تحقق جدی این مطالبه رهبر معظم انقلاب، با بخشنامه رئیس دستگاه قضا برای ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری، باعث شده تا به یک نهضت عمومی در دستگاه قضا تبدیل شود و دادگاه‌ها ، دادسراها و حتی زندان‌ها، تمام تلاش خود را برای کاهش تعداد زندانیان آغاز کنند.
حجت الاسلام والمسلمین قدرتی خاطر نشان کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس آموزه‌های دینی نگاه بر حکم زندان یک امر تربیتی است تا فردی که در جامعه مرتکب جرم شده و از مبانی و کرامت انسانی فاصله گرفته است به فطرت خویش باز گردد و رسالت اصلی در زندان بازپروراندن شخصیت مجرم است اما باید در نظر داشته باشیم که کاهش جمعیت کیفری به عنوان یک شعار نباشد بلکه قضات در احکام به آن عمل کنند.
حجت الاسلام والمسلمین قدرتی گفت: از جمله اهداف این قانون، فرهنگ‌سازی استفاده حداقلی از مجازات زندان، استفاده از مجازات‌ جایگزین است زیرا هرچه زندان از جمعیت زندانی غیرضروری خالی شود فضا و فرصت برای اصلاح تربیت مجرمان حرفه‌ای بیشتر فراهم می‌آید.
مقام ارشد قضایی استان با اشاره به اینکه هدف از کاهش و کنترل جمعیت کیفری، نگهداری افرادی مانند جنایتکاران،اراذل و اوباش، زورگیران، قاچاقچیان مواد مخدر و سارقان مسلح و اشرار در زندان‌ها است که وجودشان در جامعه مخل امنیت مردم است بیان کرد: به طور قطع این قشر از جمعیت کیفری ، مجازاتی جز زندان برایشان متصور نیست.
وی در رابطه با عملکرد دادگستری استان در کاهش جمعیت کیفری گفت: دستگاه قضایی استان با استفاده از نهادهای ارفاقی، آزادی زندانیان جرائم غیر عمد با همراهی ستاد مردمی دیه، جلوگیری از زندانی شدن محکومان مهریه، اعطاء مرخصی و همچنین عفو بی سابقه مقام معظم رهبری در اواخر سال گذشته، در بحث کاهش جمعیت کیفری زندان توفیقات قابل توجهی حاصل شد.
در این نشست مسوولان قضایی استان قزوین ، پیرامون وضعیت جمعیت کیفری استان و اقدامات لازم برای شتاب گیری هدفمند این عرصه در حوزه قضایی بحث و تبادل نظر کردند و همچنین طرح عمرانی ساختمان فیزیکی دادرسی الکترونیک افتتاح و کلنگ زنی طرح بند امن زندان مرکزی نیز انجام گردید.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*