اخبار کوتاه

مدیرکل زندانهای استان قزوین:دغدغه سازمان زندانها رسیدگی به امور خانواده زندانیان است

 

مدیرکل زندانهای استان قزوین گفت: دغدغه سازمان زندانها رسیدگی به امور خانواده زندانیان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛محمدعلی محمدی در مراسم افتتاحیه طرح آموزشی ارتقای مهارتهای اخلاقی و زندگی خانواده زندانیان استان، ضمن تبریک میلاد پر برکت امام حسن عسگری علیه السلام گفت:خداوند متعال توفیق داد شروع طرح آموزشی ارتقای مهارتهای اخلاقی و زندگی، مصادف با میلاد پر فروغ یازدهمین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت امام حسن عسگری (ع)باشد وامیدوارم به میمنت این روز پربرکت، این برنامه بتواند با آگاهی بخشی و ارتقاء مهارتهای زندگی، خانواده مددجویان را از ابتلاء به آسیب های زیانبار اجتماعی مصون بدارد.  

وی اظهارداشت:اگر همه توان خود را بگذاریم، شاید در راستای رسیدن به مطالبات مقام معظم رهبری مدظله العالی در رابطه با موضوع آسیب های اجتماعی نتوانسته باشیم آنچه که بایسته و شایسته است حرکت نماییم. لیکن مکلف هستیم در حد توان و بضاعت، اقدامات پیشگیرانه و آموزشهای تکلیفی را به جمعیت مخاطب سازمان زندانها ارائه نمائیم.

مدیرکل زندانهای استان قزوین اذعان داشت:در هر نقطه ای از دنیا بحث آموزش و پیشگیری اهم اولویت اقدامات همه دست اندرکاران است.چرا که هزینه های پیشگیری بمراتب کمتر از هزینه های درمان است.

محمدی تصریح داشت:خانواده مددجویان بدون اینکه خدای ناخواسته جرمی مرتکب شده باشند و یا در ارتکاب جرم متولیان خانواده نقشی داشته باشند، قربانیان آسیب پذیر جامعه هستند. وقتی متولی خانواده در حبس گرفتار می شود، این خانواده های آنها هستند که فشارها و مکافات ناشی از حبس را متحمل شده و آسیب های بسیار زیادی سر راه آنها خصوصاً فرزندانشان می باشد.

وی متذکرشد:خانواده مددجویان از یک طرف با مشکلاتی ازجمله تمشیت امور، مسکن، هزینه های تحصیل و… روبرو بوده ومتأسفانه از سوی دیگر با آسیبهایی همچون طلاق، اعتیاد، ترک تحصیل فرزندان و امثال آن درگیر هستند.موضوعی بسیار مهم که حل کردن آن کار یک یا چند دستگاه نیست و می بایست نگاهی فراتر از این، در جامعه بوجودآید. اعتقاد داریم مجلس محترم شورای اسلامی و دولت باید برای تأمین معیشت امور خانواده زندانیان وحل مشکلات و مصائب این عزیزان اقدامات مدون ومؤثری داشته باشد.

 محمدی افزود: از طرف دیگر شاید وقتی اسم زندان ، زندانی وخانواده زندانیان به میان می آید، ناخواسته همه نگاه ها معطوف به سازمان زندانها خواهد بود.در حالیکه بحث نگهداری زندانیان واجرای برنامه های تأمینی وتربیتی واقعا کاری دشوار و حساس می باشد. لذا صرفا نمی توانیم بگوییم که زندان به تنهایی متولی رسیدگی به امور خانواده زندانیان است. اگرچه سازمان زندانهای کشور در حد توان خود، بانگاهی جامع وبنیادی به این موضوع،برنامه ریزی کلانی را برای خانواده مددجویان و اقداماتی که بتواند برای آنها مؤثر واقع شود تدوین نموده ودر دستور کار همه استانها قرار داده است.لیکن این به تنهایی کافی نبوده و همه ارگانها و نهادهای دست اندرکار می بایست به میدان بیایند.

این مقام مسؤل تصریح داشت:در حوزه اصلاح و تربیت کارهای ارزشمندی انجام شده که زندانیان حتی المقدور بازگشتی بدور از تکرار جرم به جامعه داشته باشند .اما آنچه درکنار این اقدامات حائز اهمیت است ، اجرای برنامه های آموزشی و فرهنگی ویژه ای برای خانواده زندانیان است. بطوری که آنها دچار آسیب نشوند. قطعا دستگاههای دیگری هم در این رابطه وظایف و مسئولیت دارند. برای اینکه مشکلات پر اهمیت آنها حل شود، از متولیان امر تقاضا داریم در این زمینه ما را یاری کنند تا بتوانیم اقدامات اثر گذاری نیز ویژه خانواده زندانیان انجام دهیم.

مدیرکل زندانهای استان به فعالیتهای انجمن حمایت زندانیان اشاره نمود وبیان داشت: بخش مهمی از وظایف انجمن حمایت زندانیان، پرداختن به امور خانواده مددجویان است که در حال حاضر با برنامه ریزی های بعمل آمده در حال پیگیری واجرا می باشد.آن چیزی که در حال حاضر برای خانواده مددجویان اهمیت بالایی داردآموزش واقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آسیب های اجتماعی برای خود وفرزندانشان است.

محمدی گفت: سازمان زندانها برنامه های نسبتاً مناسبی درحوزه آموزش خانواده زندانیان دارد که به لطف خدا بنحوی برنامه ریزی شده که در صورت تداوم و استمرار، آسیب های درکمین خانواده کاهش چشمگیری داشته باشد.

مدیرکل زندانهای استان متذکر شد: امسال با طرح آموزش ارتقای مهارتهای اخلاقی و زندگی در خدمت خانواده های مددجویان هستیم و انشالله از ظرفیت های زندانهای استان و تجربه همکاران استفاده مفید  واقع گردد تا بتوانیم در این زمینه گام های اساسی برداریم.

محمدی ابراز داشت:آسیب هایی که بر سر راه فرزندان مددجویان است  بسیار نگران کننده بوده و تمام تلاش و همت ما برآن است که بتوانیم برنامه ها واقداماتی صورت دهیم که اینگونه مشکلات با ارتقاء دانش و آگاهی های لازم درآنها حل گردد. این امر مستلزم خواست، اراده و پشتکار خانواده هاست و باید تمام توان و تلاش خود را بکار برند تا انشالله فرزندانشان به جایگاهی فراتر و بالاتر صعود یابند.اکثرفرزندان زندانیان دارای استعداد هایی هستند که در صورت بستر سازی مناسب،به جایگاهی ارزشمند در جامعه دست خواهد یافت.

وی درپایان خاطرنشان کرد: انتظار ما از خانواده مددجویان این است که ارتباط مستمری  با مرکز خدمات اجتماعی و انجمن حمایت زندانیان استان داشته و ان شاء الله با توجه و دقت خاصی نیز در این گونه برنامه هاو  کارگاه های آموزشی شرکت نمایند.بدانند که دغدغه سازمان زندانها ، خانواده زندانیان و بویژه فرزندان زندانیان می باشد.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*