اخبار کوتاه

توسعه طرحهای شغلی زندانیان نقش بسزایی در کاهش تکرار جرم خواهد داشت

مدیرکل زندانهای استان قزوین اظهار داشت:توسعه طرحهای شغلی زندانیان نقش بسزایی در کاهش تکرار جرم وبازگشت مجدد به زندان خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛محمدعلی محمدی درحاشیه بازدید از زندان مرکزی گفت:ایجاد بسترهای لازم برای توسعه وگسترش طرحهای اشتغالزایی زندانیان ضروری است و می بایست با بهره گیری درست از ظرفيت هاي موجود، زمینه ايجاد اشتغال برای همه زندانیان فراهم گردد.

 

وی بیان داشت:اشتغال وحرفه آموزی در زندان،راهكار بسيار مناسبي براي کاهش عود مجدد زندانیان به زندان است و دراین صورت مي توان به بسياري از آسيب های فردی واجتماعي پس از آزادی پايان داد.

 

مدیرکل زندانهای استان قزوین خاطرنشان کرد: زندان‌ با  ایجاد زیر ساخت های لازم و ارائه آموزش‌های تخصصی مختلف، زمینه ساز اصلاح  و بازپروری زندانیان است وامیدواریم افرادی که از زندان‌ آزاد می‌شوند بافراگیری حرف شغلی، زندگی خود و خانواده را تغییر دهند .

 

وی با اشاره به اینکه بیکاری یکی از مهمترین عوامل بروز جرم در جامعه است تصریح  نمود: بیکاری باعث می شود تا افراد به سمت برخی از آسیب‌های اجتماعی و متعاقب آن به سمت جرم کشیده و روانه زندان شوند. لیکن این امر یکی از دغدغه های بزرگ سازمان زندانهای کشور است و با ابلاغ برنامه های مدون، ارائه آموزش‌های مهارتی برای توانمندسازی زندانیان در دستور کار قرار دارد.

 

این مقام مسؤل بابیان اینکه فراگیری آموزش‌های فنی و شغلی توسط مجرمین می تواند یکی از مجازات‌های مفید در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی باشد متذکر شد:یادگیری آموزش‌های فنی و مهارتی زندانیان علاوه برایجاد زمینه اشتغال، موجب تقویت رفتار و تغییر شخصیت آنها شده و علاوه بر کاهش آمار تکرار جرم، در بازگشت مؤثر آنان به جامعه تأثیر بسزایی خواهد داشت.

 

محمدی همچنین گفت: آموزش های شغلی  نتایج موثر روحی، روانی و تربیتی در بین زندانیان در دوران تحمل حبس داشته وآنها را برای تأمین معاش خانواده وکسب روزی حلال توانمندمی سازد. از اینرو مدیران و مسؤلین زندانها باید  با شناسایی و نیاز سنجی شغلی  زندانیان ، تمام تلاش خود را برای توسعه آموزش‌های مهارتی بکار گیرند.

 

مدیرکل زندانهای استان در ادامه اعلام نمود:در حال حاضر بالغ بر ۶۰۰ نفر از زندانیان در بخش های صنعت وخدمات صنعتی،صنایع دستی وهنری،کشاورزی،صنایع ساختمانی وخدمات عمومی وبازرگانی  مشغول بکار هستند و دستمزد دریافت می نمایند.

 

وی در پایان  تأکید کرد:با برنامه ریزی و استفاده حداکثری از مهارت زندانیان و مشارکت همه دستگاههای ذیربط، فرصت های شغلی جدیدی ایجاد و اشتغال در زندانهای استان توسعه خواهدیافت .

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*