اخبار کوتاه

تأکید مدیرکل زندانهای استان قزوین بر: لزوم راه اندازی زندان نیمه باز در استان

 

مدیرکل زندانهای استان قزوین بر لزوم راه اندازی زندان نیمه باز در استان تأکید نمود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛ محمدعلی محمدی در چهارمین جلسه کمیته اشتغال وحرفه آموزی زندانهای استان اظهارداشت:زندان نیمه باز فرصت مغتنمی برای زندانیان است تا بتوانند در دوران تحمل حبس،با فعالیت درکارگاه‌ ها ومؤسسات شغلی، سهمی در اشتغال داشته و درآمدی برای خود وخانواده  کسب نمایند.از اینرو فراهم شدن شرایط برای بهره‌مندی زندانیان از نظام زندان نیمه باز، نیازمند توجه بیشتر متولیان امر اشتغال وحرفه آموزی و رؤسای زندان ها می باشد.

وی با اشاره به اینکه زندان نیمه باز شرایط مشخص و معینی دارد افزود: بر اساس آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور،کسانی که مرتکب جرایم غیرعمدی هستند و یا مرتکب جرایم عمدی شده و دوران محکومیت خود را بمدت مشخصی بر اساس قوانین مربوطه گذرانده‌اند، می‌توانند با تصمیم شورای طبقه بندی زندان درکارخانجات ویا مؤسسات شغلی تحت پوشش اداره کل زندانها، به اشتغال وحرفه آموزی بپردازند.

محمدی  با بیان اینکه اکثر زندانیان در زمان تحمل حبس، اشتغال دارند بیان داشت: شرایط اشتغال در زندانهای استان طوری برنامه ریزی شده است که زندانیان حتی در درون بندها به صورت اشتغال نشسته فعالیت داشته و بخشی از اوقات فراغت آنها با برنامه های حوزه اشتغال وحرفه آموزی زندان ازجمله آموزش های متنوع شغلی و یاصنایع دستی تکمیل می گردد.

وی در ادامه اذعان داشت: استفاده از ظرفیت نظام نیمه باز و فعالیت زندانیان در موسسات شغی بویژه کار مولد، مهارتهای اجتماعی زندانیان را بهبود بخشیده و از فروپاشی خانواده و مشکلات مالی ناشی از تحمل حبس سرپرست خانواده، جلوگیری می‌کند. این موضوع بسیار مهمی است که به کاهش جمعیت کیفری زندانها نیز کمک  نموده و باید بیشتر به آن توجه شود .

مدیرکل زندانهای استان با بیان اینکه  توسعه برنامه های اشتغالزایی وحرفه آموزی یکی از مهمترین اهدف سازمانی است خاطرنشان کرد: توسعه برنامه شغلی زندانیان، می تواند منبع درآمدی برای  خانواده آنها بوده و همچنین زندانیان را به یک نیروی مولد وکارآفرین مبدل سازد.

محمدی درپایان سخنان خود به همه مسؤلین ومدیران ذیربط تأکید نمود:مأموریت سازمانی ما در کنار تأمین امنیت جامعه، اصلاح وبازپروری زندانیانی است که با ارتکاب جرم و بزهکاری مسیر زندگی خود را تغییر داده اند. از اینرو همه دستگاه های مسئول باید با توسعه فرصتهای شغلی زندانیان، این افراد را به چرخه سالم زندگی باز گردانده تا از گرفتار شدن خود وخانواده آنها در آسیب‌های اجتماعی جلوگیری شود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*