اخبار کوتاه

برای اولین بار: مراسم تجلیل از شکّات زندانیان جرائم غیرعمد در زندان مرکزی قزوین

مراسم تجلیل از شکّات زندانیان جرائم غیرعمد که از طلب خود گذشت کردند در زندان مرکزی قزوین برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین؛ مراسم تجلیل از شکات زندانیان جرائم غیرعمد که از طلب خود گذشت کردند با حضور حجت الاسلام والمسلمین نورالله قدرتی رئیس کل دادگستری استان ،محمدی مدیرکل زندانهای استان، قاسمی دادستان عمومی وانقلاب قزوین، مؤمنی مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) و جمعی از شکّات زندانیان جرائم غیرعمد در زندان مرکزی برگزارشد.

مدیرکل زندانهای استان دراین مراسم ضمن عرض خیر مقدم به مدعوین، گزارش مبسوطی از فعالیت های ستاد دیه استان ارائه نمود و بیان داشت: ستاد دیه در سال ۱۳۷۶ توسط شهید لاجوردی تأسیس وامروز باحمایت مردم خیر ونیکوکار کشورمان این نهال به خوبی تنومند شده است.

محمدی با اشاره به اینکه توجه ستاد دیه به آزاد سازی زندانیان دارای جرائم غیرعمد است افزود:از ابتدای تأسیس این ستاد تاکنون جمعیتی بالغ بر ۱۳۰ هزار نفر از زندان آزاد شده اند.

وی در ادامه اظهار داشت: وقتی سرپرست خانواده به هر دلیلی وارد زندان می شود اعضاء خانواده او دچار آسیب های فراوانی از قبیل انحرافات اجتماعی می شوند  و از این بابت کمک به آزادی زندانیان از بروز چنین آسیب هایی جلوگیری کرده و این عمل بسیار ارزشمند خواهدبود .

مدیرکل زندانهای استان تصریح کرد: در گذشته برنامه ریزی برای برگزاری مراسم گلریزان صرفا در مرکز استان انجام می شد که از زمان حضور حجت الاسلام و المسلمین قدرتی در استان این مراسم در شهرستان های مختلف نیز برگزارو  منجر به جمع آوری مبلغ ۱۶ میلیارد ریال  کمک های خیّرین در سالجاری شده است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: لازم است از افرادی که این اقدام خداپسندانه را انجام می دهند تقدیر شود و از تدبیر رئیس کل محترم دادگستری جهت برگزاری مراسم تجلیل از شکّات زندانیان جرائم غیرعمد که از طلب خود گذشت کرده اند تقدیر و تشکر می کنم .   

در ادامهرئیس کل دادگستری استان ضمن گرامیداشت سالروز هشت سال دفاع مقدّس خطاب به شکّات پرونده های جرائم غیرعمد اذعان داشت: در ایّام عزاداری های اباعبدالحسین (ع) قرار داریم و از شما شکّات محترم  که به امام حسین (ع) اقتدا کردید و از بخشی از طلب خود گذشت کردید،  تقدیر و تشکر می کنم .  

وی در ادامه بیان داشت: در جشن گلریزانی که در ماه مبارک رمضان برگزار گردید از خیّرین محترمی که اقدامات ارزنده ای در راستای آزادی زندانیان جرائم غیر عمد انجام داده و کمک های قابل توجهی را به صندوق ستاد دیه استان تقدیم کردند قدردانی به عمل آمد و برای اولین بار در سطح کشور از شکّات زندانیان جرائم غیر عمد که از بخشی از طلب خود گذشت کردند در این مراسم تجلیل خواهد شد و امیدوارم این طرح پایه گذار حرکتی باشد تا شاهد اجرای آن در سطح کلان کشور باشیم .

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: با مدد شکّات محترم در پایان مراسم ۱۱ نفر از بدهکاران آزاد خواهند شد و ۳۰  نفر از این بخشودگی نیز به مرور زمان و طی مدت دوهفته از زندان آزاد خواهند شد و این کمک خداپسندانه حرکتی است که به زندگی شما برخواهد گشت .

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب قزوین گفت: به اعتقاد ما بزرگترین خیرین، شکات هستند که با گذشت از حقوق خود شرایط آزادی بسیاری از زندانیان را فراهم می کنند و بدون شک این موضوع سنتی حسنه در جامعه است و آثار و برکات نیکو دارد که باید نهادینه شود.

قاسمی افزود: عفو از مصادیق بارز احسان است و در اخلاق بر احسان به دیگری تاکید فراوان شده و در قرآن کریم، آموزه های دین مبین اسلام و سیره زندگی اهل بیت (ع) به خوبی مشاهده می شود.

وی افزود: با نگاهی به آموزه‌های کتاب الهی معلوم می‌شود که عفو و گذشت بیش از انتقام و مقابله به مثل مورد قبول خداوند متعال است و بدون شک کسانی که از حقوق حقه می گذرند تا مومنی از بند گرفتاری رهایی یابد یقینا در نزد خداوند اجر، پاداش و جایگاه ویژه ای دارند.

دادستان مرکز استان بیان داشت: در قرآن کریم آمده کسی که از حق و حقوق خود می گذرد و از خطا، بدهکاری و اشتباهات دیگران چشم می پوشد در نزد خداوند به مقام صابران می رسد. همه ما در زندگی خود اشتباهات کوچک و بزرگ داریم و به همین خاطر دست به دعا برمی داریم تا خداوند از گناهان و خطاهای ما چشم پوشی کند و اگر می خواهیم مورد عفو الهی قرار گیریم باید خودمان نیز اهل عفو و گذشت باشیم.

این مقام قضایی استان تصریح کرد: ما باورمان بر این است که زندان بخصوص در جرائم غیرعمد جای مناسبی برای اصلاح فرد نیست بلکه باید شرایطی فراهم شود تا فرد بتواند با حضور در اجتماع و در کنار خانواده، اشتباهات و خطاهای گذشته خود را جبران کند.

محمد قاسمی کاهش جمعیت کیفری را از اولویت های دستگاه قضایی عنوان کرد و افزود: سیاست کاهش جمعیت کیفری زندان با جدیت در استان دنبال می شود و کمیسیون عفو به صورت مستمر موارد را پیگیری می کند و ستاد مردمی دیه استان نیز در طی سال با کمک های مالی خیرین و اعطاء تسهیلات توانسته شرایط آزادی بسیاری از زندانیان جرائم غیرعمد را فراهم کند.

دادستان عمومی و انقلاب قزوین افزود: به اعتقاد ما بزرگترین خیرین، شکات هستند که با گذشت از حقوق خود شرایط آزادی بسیاری از زندانیان را فراهم می کنند و بدون شک این موضوع سنتی حسنه در جامعه است و آثار و برکات نیکو دارد که باید نهادینه شود.

وی افزود: شکات در سال ۹۷ با گذشت حدود ۴۰ میلیاردی از مطالبات خود بزرگترین کمک را به دستگاه قضایی کردند و ما توانستیم شرایط آزادی بسیاری از زندانیان جرائم غیرعمد استان را فراهم سازیم و در ۶ ماهه نخست سال جاری نیز شکات حدود ۱۰ میلیارد از مطالبات خود را بخشیده اند که امیدواریم بتوانیم به طرق و کمک های مختلف، جمعیت کیفری زندان های استان را کاهش دهیم.

قاسمی در پایان خاطرنشان کرد: ریاست معظم قوه قضاییه در خصوص کاهش جمعیت کیفری نگاه ویژه و تاکید فراوان دارند و دستورالعملی را تحت عنوان “دستور العمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها” ابلاغ نمودند که با جدیت در استان دنبال می شود و بدون شک با اجرای مفاد این دستورالعمل شاهد کاهش چشمگیر جمعیت کیفری زندان ها خواهیم بود.

گفتنی است در پایان این مراسم از شکاتی که با گذشت از حقوق خود موجبات آزادی برخی زندانیان را فراهم کرده بودند با اهداء لوح، تجلیل بعمل آمد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*