اخبار کوتاه

امر اصلاح و تربیت در زندان بنیاد فرهنگی می طلبد

رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: برای توسعه فعالیت های فرهنگی در زندان ها تاسیس “بنیاد فرهنگی” را در دستور کار قرار داده ایم تا بتوانیم با استفاده از مشارکت علما، نخبگان و دانشگاهیان برنامه جامع فرهنگی و تربیتی را برای زندانیان تدوین کنیم.
محمد مهدی حاج محمدی در جریان دیدار با علیرضا پناهیان ، استاد حوزه ودانشگاه افزود : امروز نیازی به هدف گذاری جدید در عرصه زندانبانی نداریم چرا که اهداف اصلی و زیربنایی قبلاٌ توسط امام عزیز(ره) و رهبر معظم انقلاب«مدظله العالی» تبیین و ارائه شده است اما آنچه امروز مایه ناراحتی می باشد این است که علیرغم زحمات و تلاش های مدیران قبلی، فرمایشات وانتظارات مقام عظمای ولایت در زندان ها به خوبی اجرا نشده است.
وی خاطر نشان کرد : در دوره مدیریت جدید تمام تلاش ما تحقق این جمله ایشان است که فرمودند:”زندان باید به آموزشگاه نیکی ها تبدیل شود”.
عضو شورای عالی قضایی اظهار داشت: با حضور آیت الله رئیسی در راس قوه قضائیه موانع مشارکت نهادهای مردمی رفع شده و ما می خواهیم از این بستر برای پیشبرد اهداف فرهنگی استفاده کنیم.
وی ادامه داد: ما می خواهیم از حالت تصدی گری خارج شویم و فرصت هایی را برای اهل فرهنگ، اهل تربیت و اهل اقتصاد فراهم کنیم تا با استفاده از توانمندی آنان به ویژه گروه های جهادی برنامه های فرهنگی و اشتغال و حرفه آموزی را در زندان ها توسعه دهیم.
این مقام قضایی بیان داشت: مجازات ، صرفاً حبس نیست و می توان از مجازات های جایگزین همانند مشارکت متهمان و خطاکاران در برنامه های اجتماعی و فرهنگی قبل از ورود به زندان نیز استفاده کرد. برنامه های فرهنگی متناسب با شخصیت زندانی باشد
حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان ، نیز اظهار نمود: برای اجرای برنامه های فرهنگی متناسب با نیازهای زندانیان لازم است محتواهای مناسب در قالب های مختلف تهیه و ارائه شود.
وی افزود: همه باید از روش های غلط و تجربیات گذشته درس بگیریم و نباید برای تمام زندانیان یک برنامه واحد ارائه کنیم بلکه با بررسی ویژگی های بومی و منطقه ای و تیپ شناسی افراد متناسب با شخصیت هر فردی بسته فرهنگی مناسب تهیه کنیم.
پناهیان گفت: فقر و فساد ریشه در نظام سرمایه داری و تفکرات افراد غرب زده دارد و باید تفکر انقلابی را برای مقابله با این جریان ها تقویت کنید.
پناهیان به ضرورت توجه به خانواده های زندانیان نیز پرداخت و اظهار داشت: نباید خانواده زندانیان را فراموش کنید و ضمن رسیدگی به مشکلات آنان باید کانال های ارتباطی خوب و مداوم با آنها داشته باشید تا خدای ناکرده آنها به علت حضور سرپرست در زندان دچار مشکلات مضاعف نشوند.
وی در ادامه به موضوع اشتغال زندانیان نیز اشاره کرد و گفت: در موضوع اشتغال مهم تر از بحث درآمدزایی و انجام فعالیت اقتصادی باید به علت و فلسفه کار پرداخت که مهمترین آن حفظ عزت و توجه به شخصیت زندانیان است.
این استاد حوزه ودانشگاه تصریح کرد: وقتی نگاه ما به کار و اشتغال به عنوان بخشی از فعالیت های اصلاحی و تربیتی باشد آن وقت باید به دنبال توسعه اشتغال در زندان ها متناسب با وضعیت زندانیان با در نظر گرفتن شاخص های مختلف از جمله شخصیت افراد، توانمندی و استعداد آنان و ویژگی های بومی و منطقه ای باشیم.
پناهیان اظهار داشت:یکی از کارهای مهم در زندان ها این است که فرصت شکوفایی استعداد و توانمندی های صحیح افراد را در زمینه های درست فراهم نماییم.
در پایان این دیدار بر همکاری سازمان زندان ها و حوزه های علمیه در راستای برنامه ریزی و سیاست گذاری فرهنگی و کمک به تولید محتواهای مناسب به ویژه در بخش امور تربیتی و دینی زندانها تاکید شد.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*