اخبار کوتاه

اقتصادی بودن طرحهای کسب وکار شاخص مهمی در توسعه برنامه های شغلی زندانیان است

مدیرکل زندانهای استان قزوین گفت: اقتصادی بودن طرحهای کسب وکار، شاخص مهمی در توسعه برنامه های شغلی زندانیان است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان قزوین:حمیدرضافراست طلب در جلسه کمیته اشتغال وحرفه آموزی زندانهای استان اظهارداشت:زندان و اشتغال زندانیان یک امر مهم در اجرای سیاستهای نظام زندانبانی است و هرچه میزان این امر بیش از پیش مورد توجه و عمل قرار گیرد، تبعات ناشی از حبس  بر جامعه ، خانواده و فرد کاهش می یابد .

وی بااشاره به اینکه زندان مجموعه ای است باخدمات اصلاحی وتربیتی گوناگون افزود: یکی از دلایل ارتکاب جرم و جنایت بیکاری، فقر مالی و نداشتن شغل مناسب است .اشتغال زندانیان در حال تحمل حبس یکی از موضوعات مهم و اساسی و از اولویتهای زندانها در سال های اخیر قرار گرفته است .

مدیرکل زندانهای استان قزوین اذعان داشت: توسعه طرح های شغلی زندانیان یکی از مهمترین اولویتهایی است که مبتنی بر اقتصادی بودن طرح های کسب وکار می باشد.  لذا استفاده از ظرفیت های موجود به منظور تحقق این اهداف همراه با آموزش مهارت های شغلی از مقطع کارآموزی تا ماهر ، رویکردی بنیادین برای غنی سازی برنامه های شغلی زندانیان بشمار می رود.

فراست طلب متذکر شد: زندانیان به واسطه محدودیتهای قانونی مترتب برحبس ، قدر و ارزش استفاده از مهارت آموزی های شغلی را دانسته و تلاش خواهند کرد با پیشگیری از بروز احساس بطالت در زندان وکسب تجربه های کاری جدید  که تا قبل از زندانی شدن توجهی به آن نداشتند ، باورهای مثبت نسبت به توانائی های خود و بالارفتن امید به تغییر در زندگی ایجادنمایند.ضمن اینکه توسعه طرحهای درآمدزا وشغلی در زندان به سازگاری و ایجادانظباط رفتاری ، ارتقاء امنیت و کاهش آمار تخلفات و آسیب های درون زندان وافزایش ظرفیتهای حمایت از خانواده زندانی منجرخواهدشد.

این مقام مسؤل بابیان اینکه پایه های پویایی اصلاح وبازپروری زندانیان ، به اشتغال صحیح این انسانهای آسیب دیده بستگی دارد تأکیدکرد:باید با توجه به استعداد و رغبت و توانایی زندانی و با در نظر گرفتن نیازها و امکانات ، مشاغل مناسبی برگزید . مسلماً انتخاب درست ، زمانی امکان پذیر است که هزینه وفایده آن منطبق باشد.ازاینرو پروژه توسعه اشتغال و حرفه آموزی در زندان ها نیازمند تنظیم ساختاری درست است  که باید رؤسای زندانها بعنوان متولیان این امر باافزایش سرانه وسقف اشتغال زایی در زندانها  به نحو شایسته از این ظرفیت استفاده نمایند.

فراست طلب خاطرنشان کرد: با عنایت به اینکه بیکاری و نداشتن شغل از عواملی است که بعضی افراد را مورد تهدید رفتار های مخاطره آمیز قرار داده که متأسفانه ختم به زندانها نیز می شود ، ضرورت بخشیدن به مسئله درآمدزایی زندانیان به عنوان یک شاخص عملکردی مطرح است و می تواند به رفع بخشی از نیازهای مالی زندانی و خانواده وی در طول حبس بیانجامد که خود به حذف بخشی از زمینه های توسعه جرم در جامعه بدل خواهد شد .

مدیرکل زندانهای استان قزوین به استفاده از ظرفیت رأی بازی قانون تأسیسات جزای اسلامی اشاره کرد وگفت:رأی بازی ظرفیتی قانونی است که بواسطه آن میتوان زیرساخت های لازم برای توسعه برنامه های اشتغال زایی را فراهم نمود.به نظر می رسد تقویت و توسعه این برنامه اولویتی مهم در چرخه زندانبانی و اصلاح مجرمین است . کار و شغل برای هویت وعزت نفس افراد اهمیت زیادی داشته و زندانها بااستفاده از این ظرفیت برای تربیت  نیروهایی ورزیده و متخصص و ماهر وآماده سازی آنها برای ایجاد کسب وکار حلال پس از آزادی وبدور از هرگونه کجروی مجدد تلاش نمایند.

فراست طلب در پایان ابراز امیدواری کرد : زندانها بابکارگیری تکنیک های درست مدیریتی به عنوان مناسب ترین محل برای اشتغال زایی وحرفه آموزی زندانیان  بتوانند با بهره گیری از تجاربی که در طول چندین سال مرور شده است ، به اهداف عالیه  اصلاح ، تربیت و بازسازگاری آسیب دیدگان اجتماعی دست یابند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*